top of page

Fotoprotekcja - czy wiesz już wszystko?


Co roku w upalne dni jak boomerang powraca temat o fotoprotekcji. Czy na pewno wiesz już wszystko? Przekonaj się!

POZYTYWNY WPŁYW PROMIENI SŁONECZNYCH

Promienie słoneczne są niezwykle istotne dla naszego zdrowia i samopoczucia. To one odpowiadają za syntezę witaminy D w naszym organizmie, która z kolei odgrywa niebagatelną rolę w naszym życiu. To właśnie dzięki witaminie D nasz układ kostny, mięśniowy, nerwowy i immunologiczny może pracować na wysokich obrotach (czyt. prawidłowo). Ale to jeszcze nie wszystko - witamina D wykazuje działanie przeciwnowotworowe oraz chroni przed szeregiem chorób cywilizacyjnych (cukrzyca, miażdżyca). Warto sprawdzić czy Twój organizm posiada niedobory tej witaminy, bo prawdopodobieństwo, że zmagasz się z jej deficytem jest ogromne. Dlaczego? Odpowiedź jest banalnie prosta - w Polsce warunki pogodowe nie sprzyjają jej syntezie. My szczerze zachęcamy do badań, które mają na celu określenie poziomu witaminy D w organizmie, aby jak najszybciej móc uzupełnić jej niedobory.

FILTRY UV NIE WYSTARCZĄ

O negatywnym wpływie promieni słonecznych chyba już nie musimy wspominać... przyśpieszone procesy starzenia się skóry, przebarwienia czy najgorsza z możliwości – czerniak czyli rak skóry - to wszystko sprawka nadmiernej ekspozycji słonecznej.

Filtry UV to podstawa, ale jeżeli marzysz o „wiecznej młodości” to one z pewnością nie wystarczą. Swoją codzienną pielęgnację oraz nawyki żywieniowe należy wzbogacić w sporą dawkę ANTYOKSYDANTÓW, które wspaniale wymiatają wolne rodniki z naszego organizmu. O wolnych rodnikach już nieraz wspominałyśmy – pamiętacie? W ramach przypomnienia:

Wolne rodniki to atomy lub cząsteczki zawierające niesparowane elektrony, jednak najprościej

przyrównać ich będzie do nieprzyjaznych chochlików, które niszczą wszystko co napotkają na swej drodze (min. włókna kolagenowe, nasze DNA). Wolne rodniki nadmiernie mnożą się w naszym organizmie min. właśnie pod wpływem promieniowania UV. Przyjmuje się, że gdyby nie reakcje wolnorodnikowe spokojnie dożywalibyśmy 120 lat.

A więc jak sami widzicie antyoksydanty są niezbędne, aby toczyć niekończącą się batalię z tymi szkodnikami. W kosmetykach najczęściej wykorzystywanymi antyoksydantami są: witamina C, witamina E, koenzym Q 10 czy kwas ferulowy. Warto zwrócić uwagę, aby także nasza dieta była bogata w „wymiatacze wolnych rodników”, dlatego sięgajmy często po jabłka, jagody czy też brokuły. Wymienione owoce i warzywa to tylko nieliczne z szerokiej gamy produktów antyoksydacyjnych, a więc warto eksperymentować!

UNIKAJ NIEKTÓRYCH LEKÓW ORAZ ZIÓŁ

Czy wiesz, że niektóre leki czy zioła pod wpływem ekspozycji słonecznej mogą doprowadzić do niepożądanych reakcji skórnych takich jak rumień, obrzęk czy pęcherze? A więc planując potocznie zwany plażing-smażing upewnij się, że nie zażywasz żadnej fototoksycznej substancji. Preparaty zwiększające wrażliwość skóry na promienie UV to min. zioła (dziurawiec, koper włoski, rumianek), retinoidy, leki hormonalne, niektóre leki przeciwbólowe.

A więc rozwaga, umiar, zdrowy rozsądek to postawy o których powinieneś pamiętać w upalne dni :)

Obecny post
Ostatni post
bottom of page