top of page

CZY TY TEŻ WOLISZ NIE WIEDZIEĆ?

Październik to idealny czas do poruszenia tematu jakim jest rak piersi... tematu trudnego oraz często bagatelizowanego. 17 października będzie obchodzony Dzień Walki z Rakiem Piersi, dlatego zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do akcji – mówcie na ten temat, namawiajcie swoje mamy i babcie do badań mammograficznych oraz regularnego samobadania piersi – od tego może zależeć Wasze życie oraz życie Waszych bliskich.

TEMATYKA ANTYNOWOTWOROWA W GABINECIE KOSMETYCZNYM

Gabinet kosmetyczny to miejsce, gdzie można zadbać o swoją urodę, znaleźć chwilę relaksu oraz maksymalnego odprężenia. Często także salony urody stają się miejscem intymnych rozmów oraz zwierzeń, dlatego poruszanie tematyki antynowotworowej przez kosmetyczki oraz kosmetologów powinno wpisywać się w obowiązek zawodowy. Chcemy choć trochę przyczynić się do walki z przekonaniem „LEPIEJ NIE WIEDZIEĆ”, ponieważ tego rodzaju tezy pogarszają tylko statystyki, przez co rak piersi dosięga co 20 kobietę. Przekonanie lepiej nie wiedzieć zamieńmy na „Wczesna diagnostyka oraz odpowiednie leczenie gwarantują całkowite wyleczenie”.

Walcz z przekonaniami i podejmij próbę walki z rakiem!

JAK PRZEPROWADZAĆ SAMOBADANIE PIERSI?

Panie, które regularnie badają swoje piersi wykrywają zmiany o wielkości ok.1cm. Sporadyczne badania oraz brak doświadczenia na tym polu skutkuje tym, że większość nieprawidłowości wykrywanych jest dopiero, gdy zmiany osiągają ok 2 cm. Rozumiecie teraz dlaczego systematyczność jest tak ważna? Pisząc tutaj systematyczność mamy na myśli badanie, które przeprowadza się raz w miesiącu, najlepiej 2 lub 3 dni po menstruacji. Z kolei Panie, które już nie miesiączkują powinny sobie wybrać jeden ten sam dzień w miesiącu. Badanie piersi wykonuje się w pozycji stojącej (najlepiej przed lustrem) oraz leżącej. Dokonujemy wizualnej oceny swoich piersi, zwracając uwagę na ich kształt, ewentualną asymetrię oraz kolor brodawek. Obserwujemy wszelki przebarwienia, wypryski, wciągnięcia skóry oraz czy nie nie pojawia się wydzielina z brodawek. A teraz czas na dłonie... Stosując ruchy okrężne, promieniste oraz ruchy w górę i w dół sprawdzamy obecność guzków. Szczegółowy opis badania znajdziecie na www.rakpiersi.pl/Samobadanie-piersi.html

Posiłkując się znanym hasłem reklamowym „tak mało, a znaczy tak wiele”, zachęcamy wszystkie Panie do regularnego samobadania.

SAMOBADANIE TO NIE WSZYSTKO

Prócz samobadania każda kobieta raz na rok powinna zarezerwować sobie czas na wizytę u specjalisty, który również dokona badania palpacyjnego piersi oraz skieruje na konkretne badania profilaktyczne – ultrasonografię czy też mammografię. Panie po 40 roku życia powinny regularnie wykonywać mammografię, u kobiet młodszych, gdzie jest przewaga tkanki gruczołowej zaleca się USG piersi. Warto także skorzystać z bezpłatnych programów, który obejmuje Panie w wieku od 50 do 69 lat w ramach którego można zrobić darmową mammografię bez skierowania.

A oto miejsca w powiecie cieszyńskim, gdzie można wykonać darmową mammografię:

ZZOZ Szpital Śląski, Cieszyn, ul. Bielska 4, tel.: 33852 55 45

NZOZ Przychodnia Akademicka, Cieszyn, ul. Bielska 66, tel. 33 851 47 07

NZOZ Przychodnia Akademicka, Skoczów, ul. Morcinka 16b, tel. 33 853 34 30

NZOZ Przychodnia Akademicka, Ustroń, ul. Mickiewicza 1, 33 858 77 94

P.S. A ty zarezerwowałaś już swoją wizytę? Mamy nadzieję, że TAK.

Bibliografia:

1. hoga.pl/dobry-temat/pazdziernik-miesiacem-walki-z-rakiem

2. www.rakpiersi.pl/Samobadanie-piersi.html

Obecny post
Ostatni post
bottom of page